A hajnövekedés alapjai

Egy egészséges ember fején átlagosan 100-150 ezer hajszál található, melyek naponta kb. 0,3-0,4 mm-t,
havonta pedig 13 mm-t nőnek. A növekedés azonban nem egyenletes, hiszen a hajszálak különböző
növekedési fázisban vannak.

A haj életciklusa

Aktív szakasz

Anagén vagy növekedési szakasznak is hívjuk, a fejbőrön fellelhető hajszálaink 85-90%-a pedig ebben a fázisban található. Ez az aktív fázis egyéntől és nemtől függően átlagosan 2-6 évig tarthat.

Átmeneti szakasz

Másnéven katagén fázis. A haj növekedése lelassul, a hajhagyma tápanyag-ellátása megszűnik, a hajszál már nem nő tovább, kifelé tolódik a hajtüszőből. A hajszál elválik a gyökértől, a szőrtüsző felkészül a szőrszál kilökésére. Ez a szakasz átlagosan 2-4 hétig tart, és csak a hajunk kb. 1%-a található ebben a fázisban.

Telogén fázis

Ez az úgynevezett nyugalmi szakasz. Ekkor a haj már elhalt állapotban van, de nem hullik ki addig, amíg egy újabb, erősebb hajszál nem helyettesíti. A teljes hajállományunk kb. 14%-a van ebben a fázisban, a folyamat pedig átlagosan 2-3 hónapig tart.

Kihullás és újranövekedés

Erről akkor beszélünk, amikor az új hajszál megjelenik a fejbőrön, a régi pedig kihullik.

Ezen fázisok időtartama a szervezettől, a genetikai adottságoktól, a hajhagyma működésétől, illetve a külső hatásoktól függően különböző lehet. A hajszál 5-10
évenként leválik a szőrtüszőről és kihullik, a helyére pedig ugyanabból a tüszőből új hajszál nő. Ez a folyamat a hajváltás, azaz természetes hajhullás, mely naponta 40-100 hajszál kihullását jelenti. Egy hajtüsző – genetikai adottságoktól függően – 10-25 alkalommal képes átmenni ezen a megújulási fázison, azután elhal. Emiatt történik az, hogy időskorra mindenki elveszíti hajzata egy részét.