Kinek, milyen esetben érdemes hajbeültetés végezni?
A leggyakrabban olyan pácienseknek végzünk hajbeültetést, akiket zavar a hajhiány és a kopaszodás. Leginkább férfias típusú kopaszodás esetén kerül sor beavatkozásra, de nem ritka az sem, hogy hölgy pácienseink keresnek fel bennünket hasonló problémákkal. A hajbeültetés tehát egyaránt javasolt és sikeres lehet férfiak és nők esetében is!
A hajátültetés (hajbeültetés) nem csak öröklött kopaszodásra, de „szerzett” hajhiányra is megoldást jelenthet. A hajhiány oka lehet sérülés vagy betegség okozta heg, esetleg egy korábbi, nem megfelelően elvégzett hajbeültetési beavatkozás is. Ilyenkor helyreállító, korrekciós hajbeültetést javaslunk. A műtéti beavatkozást minden esetben egy személyes vizsgálat előzi meg, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a hajbeültetés elvégezhető.
Mely évszakban és életkorban
ajánlott elvégeztetni
a hajbeültetést?
A műtét szempontjából nincs olyan időszak, ami kifejezetten ártana a hajbeültetés sikerességének. Gyakorlatilag bármikor el lehet végezni a beavatkozást, amikor az a páciensnek megfelelő. A tapasztalat azt mutatja, hogy a késő ősztől kora nyárig terjedő időszak a legnépszerűbb a hajbeültetések terén, hiszen ebben az intervallumban lehet sapkát viselni, illetve így a nyaralásról sem kell lemondani.
Az azonban fontos szerepet játszik a műtéti terv felállításában. A beültetést végző szakorvos felelőssége, hogy felmérje a hajvesztés mértékét, kiterjedtségét és ütemét. Ezek a tényezők mind befolyásolják a várható eredményt. A túl fiatal korban végzett beavatkozás korlátozhatja azon hajszálak mennyiségét, melyeket egy később jelentkező, nagyobb kiterjedésű kopaszodás megjelenésekor hajbeültetésre tudnánk használni.

A Norwood féle táblázat a férfias kopaszodás különböző fokozatait mutatja be. Előfordul, hogy valaki soha életében nem lépi át a hajvesztés 2-3-as fokozatát, mások azonban már a kora húszas éveikben is elérhetik a 6-7-es fokozatokat. A táblázat csak az alapformákat mutatja be, ezeken kívül még számos, egyedi változat is előfordulhat.
Mivel a műtét elsődleges célja, hogy 20-30 év múlva is természetes hatást kölcsönözzön, így a kérdés nem is az, hogy lehetséges-e a hajbeültetés, hanem hogy érdemes-e elvégezni a beavatkozást.
Például: Egy fiatal, 22-24 éves, N-3-4 fokozatú kopaszodási fázisban lévő páciensnél, ahol a családi öröklés és a már megfigyelhető hajvesztés miatt arra számíthatunk, hogy el fogja érni az 5-6-os fokozatot, nem érdemes túl alacsonyra helyezni az elülső hajvonalat, melynek több oka is van. Egyrészt, mert a későbbiekben ez már nem lesz természetes, másrészt pedig a további hajvesztés miatt inkább a fejtető irányába ültetjük be a graftokat. Ennek köszönhetően megfelelő fedést érhetünk el a későbbiekben hangsúlyossá váló területeken.
A hajbeültetés megfelelő időben történő elvégzésével
még súlyos hajvesztés esetén is lehetőség van szinten tartani
a kívánt hajas megjelenést!
Mindent megteszünk azért, hogy a lehető legjobb eredményt érjük el
A beavatkozás előtti személyes konzultáció alkalmával átbeszéljük a páciens elvárásait, felmérjük általános egészségügyi állapotát, valamint felvesszük a hajhiánnyal vagy kopaszodással kapcsolatos adatokat is. Már a konzultáció során előfordulhat, hogy nem javaslunk műtétet, amennyiben a személyes adatok alapján valószínűsíthető, hogy a hajbeültetés nem lesz eredményes. Ennek oka lehet akár az alopecia areata (foltos hajhullás), a fiatal életkor, illetőleg a páciens nem megfelelő hajas adottságai vagy irreális elvárásai.
A hajbeültetés során saját hajszálakat ültetünk át, emiatt a műtét eredményessége nagyban függ a páciens egyedi adottságaitól és öröklött tulajdonságaitól. Így a személyes konzultáció során mindig egyéni szempontok alapján értékeljük a kopaszodás mértékét, pácienseink lehetőségeit és elvárásait. Amennyiben úgy véljük, a fent említett szempontok között túl nagy az eltérés, nem javaslunk műtéti beavatkozást!
A hajbeültetés akkor lesz a legsikeresebb, ha az átültethető hajmennyiség és minőség megfelelő. Amennyiben a hajhiány vagy a kopaszodás kiterjedése nagyobb, de a páciens részleges fedéssel is elégedett, úgy a műtéti beavatkozással szintén jó eredményeket tudunk garantálni.
Hölgy páciensek esetében a várható eredményt más tényezők is befolyásolhatják. Ilyen tényező lehet a beavatkozáshoz szükséges hajvágás, a műtét után tapasztalható esetleges hajhullás, továbbá a donorterület és az elvárt fedési igény közti jelentős különbség. Amennyiben a műtéttel előreláthatólag nem tudjuk kielégíteni pácienseink elképzeléseit, nem javaslunk hajbeültetési műtétet.
A műtéti terv felállítása kiemelt fontosságú a hajbeültetés területén. Ekkor tervezzük meg a páciens számára legoptimálisabb hajbeültetési protokollt és határozzuk meg a hajvonal pontos helyét, hogy hosszú távon is dús és természetes, de leginkább valódi hajas hatást érhessünk el.
A műtét kezdetén fontos technikai paramétereket állítunk be. Megvizsgáljuk a fejbőr rugalmasságát, a hámréteg vastagságát és keménységét, valamint a graftok szöveti tapadásának mértékét is. A hajtüsző egységeket mikrokamerás feltérképezés során tanulmányozzuk. Ezen paraméterek alapján állítjuk be, például a használni kívánt punch tű vastagságát is.
A graftok kellő ellátása a kivétel, a számolás és csoportosítás, valamint a beültetés alatt nagyban hozzájárul a kívánt eredmény eléréséhez. A kiemelést követően a graftokat megfelelő hőmérsékleten, megfelelő közegben kell tárolni, így megelőzhető azok kiszáradása. Abban az esetben, ha a hajtüsző egységeket nem tartjuk megfelelő körülmények között, elindul a dehidratáció, melynek következtében alkalmatlanná válnak a beültetésre. A transzekció, azaz a graftok átmetszése bizonyos mértékben elkerülhetetlen a hajbeültetés során, ezek a hajtüsző egységek azonban nem kerülnek beültetésre. A kezelés során arra törekszünk, hogy a lehető legkevesebb graft kerüljön átmetszésre. A műtéti beavatkozás során csekély, kb. 5%-os technikai veszteséggel még így is számolnunk kell, de ez nem befolyásolja a hajbeültetés eredményét.
A befogadó nyílások előkészítése szintén jelentős szerepet tölt be a beavatkozás során. A megfelelő nagyságot és mélységet pontosan kell beállítani, hiszen ez befolyásolja majd, hogy a haj milyen sűrűséggel, milyen irányba, milyen dőlésszögben növekedjen. A fejtető egyes részei, például a forgók területei különösen gondos beállításokat igényelhetnek, melyek kivitelezéséhez elengedhetetlen a szakmai tapasztalat és precizitás.
Mikor lehet szükség több műtétre?
A kopaszodás miatt a hajmennyiség egyre csak csökken, mely bizonyos esetekben a donorterületet is érintheti (lásd, Norwood táblázat). Bármely típusú hajvesztés vagy kopaszodás megkezdődése előtt a fejbőrön átlagosan 100.000 hajszál található. Amennyiben a kopaszodás következtében ebből kb. 30.000, vagy annál több hajszál hiányzik, úgy több műtéti beavatkozás is indokolt lehet. A hajbeültetés során figyelembe kell vennünk a fejbőr regenerációs tulajdonságait is, hiszen a kinyerésre alkalmas donorterület kapacitása véges. Ez minden páciensnél egyedi, így van olyan, aki egyáltalán nem alkalmas többszöri beavatkozás elvégzésére. Átlagosan 10-18.000 hajszál kinyerhető a területről, de gyengébb, ritkás hajas fejbőr esetén ez kevesebb is lehet, így az elvégezhető műtétek számát egyénileg lehet meghatározni.

A donorterületről történő kiemelésnél arra kell figyelnünk, hogy ne távolítsunk el túlzott mennyiségű hajat, hiszen az eltávolított hajtüszők már nem nőnek ki újra, csak a befogadó területen növekednek tovább. Amennyiben agresszívak vagyunk a beavatkozás során, a donorterület megritkulhat, esetleg heges maradhat. A legnagyobb graftszám kb. 2500-3000 graft, ami 5-7000 hajszálat jelent. Ezt a mennyiséget kb. egy 100-120 cm2-es területre beültetve már kiváló sűrűséget érhetünk el. Az elsődleges cél tehát nem az, hogy teljesen elfedjük a hajhiányos területeket – hiszen ez nem minden esetben valósítható meg -, hanem az, hogy a lehető legkiválóbb vizuális eredményt tudjuk biztosítani pácienseink számára. Ez mind a donor, mind a befogadó területre vonatkozik. Így túl csekély mennyiségű átültethető hajszál vagy a kopaszság túl nagy mértékben történő kiterjedése esetén nem javaslunk hajbeültető műtétet!
A graftok száma nem minden
A graftok száma lényeges adat a hajbeültetés során, de nem csak ez számít. Mivel minden egyes páciensünk más és más hajas tulajdonsággal bír, ezért ezek a tényezők is befolyásolják a hajbeültetés eredményét. Ilyen tulajdonságok a hajsűrűség, hajvastagság és hajszín. Egy jóbb minőségű, sötét színű hajszálakkal rendelkező páciensnél érthető módon jobb képi megjelenést tudunk elérni, mint a világosabb, ritkább, vékonyszálú hajzattal rendelkezők esetében. A várható eredmény tehát minden páciensnél egyedi, melyről a személyes konzultáció során bővebben is beszélgetünk.
Milyen esetekben nem javasoljuk a hajbeültetést?
- Fiatal életkor: ha még nincs számottevő kopaszság, hajhiány, vagy a kopaszodás folyamata még zajlik.
- Túlzott hajhiány: amennyiben a donorterület nem elég sűrű és széles, valamint, ha a páciens rövid hajat szeretne viselni és nem elégszik meg részleges fedéssel.
- Női kopaszodás: abban az esetben, ha a donorterület és a hajminőség nem megfelelő, úgy a műtéttel nem érhetünk el pozitív, látványos eredményt.